Burto Jogu

Mācīties caur spēlēšanos

Spēlējot tiek atraisītas būtiskas prasmes.

Rotaļājoties bērni mācās būt elastīgi sava risinājuma atrašanā. Tā vietā, lai pierakstītu stingrus faktus un skaitļus, viņi pilnveido domāšanas, radīšanas, sadarbības un ideju pārbaudes veidus. Visas šīs prasmes viņiem būs nepieciešamas, lai attīstītos visu mūžu.

Tāpēc, jo ātrāk mēs ieviesīsim mācīšanos caur rotaļām ikvienā mājā un klasē, jo ātrāk palīdzēsim mūsu bērniem sagatavoties rītdienai. Lai kāda būtu rītdiena.

Fiziskās prasmes

Skriešana, lēkšana, jauna sporta veida apguve: spēles padara bērnus fiziski un garīgi spēcīgus. Turklāt, tā kā fiziskās rotaļas izdala endorfīnus, pētījumi liecina, ka šīs spēles lieliski uzlabo garastāvokli neatkarīgi no vecuma. Spēļu klucīšu balansēšana, ziedu stādīšana vai modeļu veidošana no plastilīna ir fiziskas spēles, kas attīsta arī sīko motoriku.

BURTO JOGU kartītēs jogas pozas ir atlasītas tā, lai nodarbināto dažādas muskuļu grupas un veicinātu dažādu fizisko īpašību attīstību – lokanība, līdzsvars, spēks, izturība. Bet dažas no tām iedarbojas arī uz sīkās motorikas attīstību. Par katru no jogas pozām – precīzas izpildes norādes, piemērotas dažādiem vecumiem un fiziskajai sagatavotībai, un papildus ieguvumiem no tām – detalizētāka informācija ir atrodama saitē zem spēlei un plakātam klāt pievienotā kvadrātkoda.

Sociālās prasmes

Ne velti daudzas spēles ir labākas, ja tās spēlē kopā ar draugiem. Strādājot kopā, lai risinātu problēmas, bērni iemācās apspriest idejas, uzklausīt citus un pat vienoties. Kopīga spēlēšana attīsta empātiju, palīdzot bērniem domāt par saviem komandas biedriem. Tā ir būtiska prasme arī pieaugušo dzīvē. Spēja sadarboties palīdzēs viņiem gūt labākas sekmes skolā un darbā, iegūt draugus dzīvei un saprasties ar ģimeni. Tas uzlabo arī viņu pašu garīgo veselību un labklājību.

Daļu no BURTO JOGU spēlēm var spēlēt vienatnē. Bet darbojoties kopā – ar draugiem vai radiem – sociālo prasmju apguve notiks daudz straujāk. Jo spēlējoties mēs jebko apgūstam 20 reizes ātrāk nekā mācoties. Tā izpētījuši zinātnieki.

Emocionālās prasmes

Kad bērni ieslīgst kādā spēlē vai projektā, tas paplašina gan viņu sirdis, gan prātus. Viņi iemācās saprasties ar citiem un pamanīt, kad viņu rotaļu biedri jūtas laimīgi, skumji vai neapmierināti. Un kopā viņi iemācās izturēt, lai atrisinātu sarežģītākas mīklas, atcerētos lugas rindas vai saprastu, ka viņi nevar būt zvaigzne katrā izdomātā spēlē. Spēle ir arī treniņš, kā tikt galā ar neprognozējamiem vai nedrošiem apstākļiem. Bērni izbauda jautrību un uzmundrinājumu, kad viņi uzvar, bet saskaras arī ar neapmierinātību, kad viss nenotiek, kā plānots. Tieši šāda prakse viņiem ir nepieciešama, lai krīzes situācijā saglabātu līdzsvaru. Vai lai eksperimentētu, izstrādājot nākamo lielisko inovāciju.

BURTO JOGU kārts ĢĪMIS sastāv no četrām pamatemocijām, kuras vērtīgi ir iemācīties atpazīt un nosaukt vārdā. Attēlojot pašam uz savas sejas. Un varbūt pat atceroties, kad pēdējoreiz šo emociju sajutu. Lielāko daļu BURTO JOGU spēļu var spēlēt arī komandās, ja ir pietiekami liels dalībnieku skaits. Bet papildus izaicinājumam var ņemt talkā laika kartītes – un tur nu gan plašas iespējas piedzīvot visdažādākās emociju gammas! Kad emociju par daudz, var izvēlēties kādu no kārtīm, uz kuras ieguvumu simbols “mieram” un pamēģināt – vai palīdz? Līdz atrodi to, kura vislabāk palīdz atgūt mieru un līdzsvaru.

Kognitīvās prasmes

Kad mācīšanās ir rotaļīga, bērni tik ļoti aizraujas ar stratēģiju veidošanu un problēmu risināšanu, ka vēlas izvingrināt savas smadzeņu šūnas. Spēles prieks sniedz bērniem stimulu attīstīt sarežģītas spriešanas prasmes, atmiņu un koncentrēšanās spējas – daudz efektīvāk nekā tad, ja viņiem liek mierīgi sēdēt un skaitīt faktus. Protams, tā kā mēs nezinām, kas mūs sagaida nākotnē, šī elastīgā domāšana palīdzēs viņiem pielāgoties jebkurai jaunai karjerai un dzīves izaicinājumiem, ko viņiem piedāvās pieaugušo pasaule.

BURTO JOGU kartītēs jogas pozas ir atlasītas tā, lai būtu gan pavisam vienkārši, gan mazliet grūtāk un visnotaļ grūti. Un kopā tās ir 33 jogas pozas, kuras jāatceras! Ir par ko galvu palauzīt. Un ar ko ķermeni patrennēt! Bet nevis sēžot un kaļot kā faktus no galvas, bet gan ar prieku spēlējoties. Dažās spēlēs, netipiski jogai, ir iespēja saskarties ar izaicinājumiem – paspēt pirmajam, atcerēties vislabāk, izaicināt sevi vai draugu ar laika kartītēm. Lai dzīves izaicinājumiem esi gatavāks. 

Radošās prasmes

Radošums ir veids, kā mēs stāstām pasaulei par sevi: mēs rakstām, stāstām, uzstājamies, komponējam un veidojam savus stāstus. Taču tas ir arī veids, kā mēs veidojam saiknes, izprotam abstraktas idejas un pārbaudām lietas. Radošas izpausmes var būt tikpat vienkāršas kā iztēloties slotu par zirgu vai tik sarežģītas kā izdomāt un izrotāt izpletni, kas ļauj nomest olu no jumta, to nesadalot. Radošas rotaļas ļauj bērniem pašiem pētīt idejas, attiecības, telpas un problēmas. Tā rosina pārliecību, jo bērni mācās uzticēties savai dabiskajai zinātkārei. Un, ja ar to nepietiek, radošums ir arī viena no visaugstāk novērtētajām prasmēm darbā, kas, kā apgalvo uzņēmumu vadītāji, kļūst arvien svarīgāka.

BURTO JOGU spēle “Stāsti pasaciņas” ir iekļauta tieši radošo prasmju attīstībai. Tur neviens ar nevienu nesacenšas, bet gan (kopā vai individuāli) rada stāstu no izvilktajām jogas kartītēm. Nekādu robežu! Drīkst fantazēt un pa vidam stāstot stāstu arī ielikt sevi (un citus) attiecīgajās jogas pozās.

Lieliskas idejas, lai mācītos caur spēli

Bet vēl svarīgāk ir ļaut bērniem pašiem izdomāt spēles ar šīm kartītēm! Ticiet man, viņiem ideju netrūks! Pieaugušā uzdevums šajā visā ir atbalstīt un iedrošināt, ka nav nepareizu ideju vai spēļu. Viss der!


Zinātniskais materiāls tulkots no: www.learningthroughplay.com  

Atstāt Komentāru